سرور مجازی

راه اندازی سرور مجازی در تبریز

مجازی سازی به معنای ساخت نمونه مجازی از سیستم عامل ها، سرورها، سوییچ ها، روترها و … می باشد که موجب کاهش هزینه های مصرفی سازمان خواهد شد. کاهش هزینه ها هم در خصوص خرید سخت افزارهای اضافی و هم مصرف برق و … می باشد. در این متن، به سراغ راه اندازی سرور مجازی رفته ایم تا با مفاهیم آن، مزایا و همچنین ویژگی های آن آشنا شویم. مجازی سازی سرور به این معنی است که بر روی یک سیستم، بتوانیم چندین سرور داشته باشیم.

04133324091
09050527732

مجازی سازی سرور چیست؟

مجازی سازی چیست؟ در علوم کامپیوتر مجازی سازی (virtualization) به معنی ساخت نمونه غیر واقعی و یا مجازی از یک چیز است. در زمینه مجازی سازی می توان به مجازی سازی سرورها (Server Virtualization)، مجازی سازی کامپیوترهای شخصی (Desktop Virtualization)، مجازی سازی شبکه (Network Virtualization)، مجازی سازی نرم افزارهای کاربردی (Application Virtualization)، مجازی سازی منابع جهت ذخیره سازی (Storage Virtualization)، مجازی سازی سوییچ، مجازی سازی روتر، مجازی سازی دسکتاپ و … اشاره کرد.

با ورود علم مجازی سازی به دنیایی علوم کامپیوتری، شاهد رشد و پیشرفت عظیمی در این حوزه بودیم. پیاده سازی دستگاه های سخت افزاری به صورت مجازی، با همان عملکرد و کارایی، مزایایی زیادی را به همراه داشته است. با مجازی سازی می توانید بدون خریدن سخت افزارهای دیگر، از چندین سیستم عامل و یا چندین سرور به طور همزمان بر روی یک سیستم استفاده کنیم.

راه اندازی سرور مجازی در تبریز

راه اندازی سرور مجازی در تبریز

سرور مجازی چیست؟

امروزه استفاده از مجازی سازی سرور، جز اصلی مراکز داده هاست. استفاده از سرور مجازی به دلیل اینکه امکانات خوبی را در اختیار مدیران جهت مدیریت بهتر قرار می دهد، بسیار رواج پیدا کرده است. راه اندازی سرور مجازی به دلیل استفاده بهینه در بخش سخت افزاری، هزینه ها را بسیار کاهش خواهد داد.

مجازی سازی سرور به معنای تقسیم یک سرور فیزیکی، به چندین سرور مجازی می باشد. به زبانی ساده تر مجازی سازی سرور به وجود دو یا چند سیستم عامل بر روی سخت افزار سرور گفته می شود که می توانند به طور همزمان کار کنند. به طور کلی مجازی سازی توسط یک نرم افزار صورت گرفته که موجب اجرای برنامه های کاربردی، بر روی سخت افزارهایی می شود که وجود فیزیکی ندارند. در ادامه با نحوه راه اندازی سرور مجازی در تبریز آشنا خواهیم شد.

مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

ما قادر به حل هرگونه مشكل هستيم.
مشاوران ما چشم انداز جديدی را از تكنولوژی پيش روي شما خواهند گذاشت.
سرعت، دقت و مشاوره ٢٤ ساعته هديه ما به شماست.

چرا راه اندازی سرور مجازی در تبریز

اعزام کارشناس مجرب

اعزام کارشناس مجرب

به منظور ارائه بهترين خدمات به شما عزيزان، مجرب ترين كارشناسان و تكنسين ها در اين مجموعه گرد هم آمده اند تا انتظارات شما را برآورده سازند.

پشتیبانی طولانی مدت

پشتیبانی طولانی مدت

تعهد و پشتيبانی همه جانبه و بدون محدوديت زمانی يكی ديگر از الزامات اين مجموعه جهت سرويس دهی به شما عزيزان است.

گارانتی قطعات

به منظور جلب اطمينان مشتريان، بديهی است كه تمامی قطعات دارای گارانتی و ضمانت نامه می باشند.

سرعت انجام کار

سرعت انجام کار

تجربه كارشناسان و تكنسين های اين مجموعه روند بررسی و تعمير را تسريع كرده تا مشكلات در اسرع وقت حل گردند.

مزایای مجازی سازی

مجازی سازی سیستم یا استفاده از روش های سنتی! کدام یک بهترند؟ مجازی سازی در علوم کامپیوتر، مزایایی زیادی دارد که در ادامه برخی از آن ها را بیان خواهیم کرد. از جمله مزایای مجازی سازی می توان به کاهش هزینه خرید تجهیزات اضافی سخت افزاری، کاهش هزینه های مصرف برق و نگه داری و تعمیرات سخت افزارهای مختلف، کاهش تولید گرما توسط سیستم ها، صرفه جویی در فضا جهت قرار گیری سخت افزار اضافی، جابجایی راحت، پشتیبان گیری راحت از اطلاعات، متمرکز سازی، استفاده از بیشترین ظرفیت سیستم ها و … اشاره کرد.

سرعت بخشیدن به کارها به واسطه عدم خرید دستگاه های اضافی و نصب و آماده سازی آن ها از دیگر مزایای خوب مجازی سازی می باشد. در مجازی سازی همچنین می توانید با استفاده از الگو ها و کپی کردن، تنظیمات و نصب سرورها را انجام دهید که این خود می تواند در سرعت بخشیدن به کارها بسیار یاری رسان مدیران شبکه ها باشد.

مدیریت و نظارت بیشتر در سازمان، کیفیت بالای سرویس های نرم افزاری، افزایش راندمان کاری، پشتیبان گیری ساده از اطلاعات، نگهداری بهینه سرویس ها، مدیریت امنیت اطلاعات، امکان اعمال تغییرات با سرعت بالاتر و انرژی کمتر، کاهش مصرف پهنای باند در شبکه، بالاتر رفتن پایداری شبکه و زیر ساخت، کاهش آلودگی صوتی از دیگر مزایای مجازی سازی سرور، نرم افزارها و … می باشد.

مزایای مجازی سازی

مزایای مجازی سازی

ناگفته نماند که مجازی سازی معایبی نسبت به سرورهای سنتی دارد. برای راه اندازی سرور مجازی به تخصص در زمینه مدیریت و راه اندازی ماشین های مجازی نیاز هست. مجازی سازی سرور همچنین موجب کاهش نسبی سرعت سیستم خواهد شد. هنگامی هم که دستگاه با مشکل رو به رو می شود، چندین کار به طور هم زمان متوقف خواهند شد. با در کنار هم قرار دادن مزایا و معایب مجازی سازی، می توان بهترین راه را با توجه به سیاست های سازمان خود انتخاب کنید.

معرفی نرم افزارهای راه اندازی سرور مجازی در تبریز

برای راه اندازی سرور مجازی، نرم افزار های متعددی موجود است که می توانید با توجه به نیاز سازمان، هر یک از آن ها را دانلود و نصب کنید و سرور خود را با استفاده از آن مجازی کنید. می توان گفت که این نرم افزارها وسیله ای ضروری برای توسعه دهندگان رایانه ای و یا مدیران سیستم ها می باشند.

VMware یا به عبارتی Virtual Machine ware، یکی از نرم افزارهای مجازی سازی است که برای مدیران سیستم و کسانی که می خواهند در ساختار نرم افزاریشان تغییراتی شگرف ایجاد کنند، بسیار مفید خواهد بود. این نرم افزار می تواند به راحتی پیچیده ترین برنامه ها در سیستم عامل های مختلف اعم از مایکروسافت، لینوکس، مک نتاش و … را تنها بر روی یک سیستم اجرا کند. نصب نسخه رایگان این نرم افزار تنها به 70 مگا بایت حافظه نیاز دارد.

از دیگر نرم افزارهای مجازی سازی سرور می توان به Microsoft Hyper-V اشاره کرد. نصب این نرم افزار به صورت Server Core، به فضای ذخیره سازی 2 گیگابایت و به صورت Full Windows Installation به 10 گیگابایت فضا نیاز دارد. این نرم افزار بر روی سیستم عامل ویندوز سرور 2008، 2012، 2016 و 2019 قابل نصب است. این نرم افزار در حالت فعال، امکان اضافه نمودن هارد دیسک جدید را دارد.

Citrix Xen Server یکی دیگر از نرم افزارهایست که برای راه اندازی سرور مجازی می توانید از آن استفاده کنید. این نرم افزار به صورت ثابت به 1.8 گیگابایت فضای ذخیره سازی برای نصب نیاز دارد. سرویس دهی این نرم افزار بر پایه سیستم عامل Linux NetBSD می باشد. سخت افزار در زیرساخت های مجازی سازی سرور، درایور های استاندارد Linux می باشد. سرعت انتقال اطلاعات هارد دیسک مجازی برابر با حداکثر Bottleneck در سیستم عامل میزبان می باشد.

انواع مجازی سازی سرور در تبریز

مجازی سازی سرور با روش های متفاوتی صورت خواهد پذیرفت که در ادامه برخی از این روش ها را بررسی خواهیم کرد. روش اول مجازی سازی سرور، است. در این روش سیستم عامل میزبان یا همان هاست، بر روی Hypervisor کار می کند. از این روش برای کنترل و مدیریت بهتر ماشین های مجازی استفاده می کنیم. دو نوع Hypervisor وجود دارد.

انواع مجازی سازی سرور

انواع مجازی سازی سرور

نوع اول یا همان Bare Metal، مستقیما روی سخت افزار نصب می شود و تمامی منابع سخت افزاری را در اختیار می گیرد. نوع دوم بر روی سیستم عامل نصب شده که می تواند با سخت افزار ارتباط برقرار کند. ناگفته نماند که استفاده از روش اول به نسبت روش دوم از امنیت بالاتری برخوردار می باشد.

روش دوم مجازی سازی سرور با نام مجازی سازی کامل سرور یا Full Virtualization شناخته می شود. در این روش، سخت افزار ماشین میزبان به اشتراک گذاشته می شود به طوری که کاملا در کامپیوتر جداگانه ای انجام خواهد شد.

روش سوم برای راه اندازی سرور مجازی،  با نام Para-Virtualization شناخته شده است. گاهی در سازمان و یا شرکتی شرایطی به وجود آمده که امکان اشتراک گذاری منابع وجود ندارد، در این مواقع روش Para-Virtualization کار ساز است. در اجرای این روش، سیستم عامل وجود Hypervisor را شناسایی کرده و از طریق ارسال hypercall، ارتباط را برقرار خواهد کرد. به زبانی ساده تر برای برقراری ارتباط در این روش لازم است سیستم عامل و همچنین Hypervisor، بین یکدیگر بتوانند hypercall را ارسال کنند.

 راه اندازی سرور مجازی با vmware

برای راه اندازی و نصب سرور مجازی در نرم افزار vmware، بدیهی است که ابتدا باید نرم افزار را بر روی سیستم نصب کنید. پس از اتمام نصب و راه اندازی نرم افزار vmware، نرم افزار را اجرا کنید و بر روی Create a New Virtual Machine کلیک کنید. پس از کلیک بر روی این گزینه، صفحه خوش آمد گویی نمایش داده خواهد شد. در این صفحه دو گزینه نمایش داده می شود، یکی Typical و دیگری Custom.

Typical به طور پیش فرض تنظیمات را با توجه به سیستم عامل اعمال می کند و اما گزینه Custom به شما این امکان را می دهد که به صورت دستی تنظیمات را اعمال کنید. عبارت Typical را انتخاب کنید و بر روی گزینه Next کلیک کنید.

در پنجره نمایش داده شده بر روی صفحه نمایشگر، سه گزینه پیش رو دارید. Installer Disk برای زمانی که عملیات نصب از روی CD یا DVD برای ویندوز انجام می شود، Installer Disk Image File برای زمانی که نصب از طریق فایل ISO برای نصب ویندوز انجام می شود و در غیر این صورت گزینه I Will Install The Operating System Later را انتخاب کنید.

در پنجره بعدی مربوط به راه اندازی سرور مجازی لازم است کد فعالسازی ویندوز، نوع ویندوز، نام سیستم، یوزنیم و پسورد را وارد کنید. در صفحه بعدی لازم است میزان فضای هارد دیسک را که می خواهید اختصاص دهید و نحوه تخصیص آن را مشخص کنید. گزینه Store Virtual Disk as a Single file امکان تخصیص فضا به صورت یکجا و گزینه Split Virtual Disk into Multiple Files امکان تخصیص به صورت قطعه قطعه را فراهم خواهد کرد.

صفحه بعدی اطلاعاتی در مورد تنظیمات سیستم عامل نمایش داده می شود. برای ادامه نصب لازم است بر روی Finish کلیک کنید. اگر مایل به اعمال تغییرات هستید می توانید بر روی Customize Hardware کلیک کنید. در ادامه نصب و راه اندازی سرور مجازی شروع خواهد شد. پس از اتمام نصب و راه اندازی، لازم است وارد ویندوز شده و بر روی ویندوز مربوطه کلیک راست کنید و گزینه Power و پس از آن Power On را انتخاب کنید. با انجام این عمل، ویندوز بارگذاری خواهد شد.

 راه اندازی سرور مجازی با vmware

راه اندازی سرور مجازی با vmware

نحوه اتصال به سرور مجازی در ویندوز

یکی از چیزهایی که پس از راه اندازی سرور مجازی باید مورد توجه قرار گیرد، نحوه اتصال به سرور مجازی است. برای اینکه بتوانید به سرور مجازی متصل شوید مراحل زیر را یکی پس از دیگری انجام دهید. در ابتدای کار لازم است وارد منوی Start شوید و در قسمت Accessories، برنامه Remote Desktop Connection را باز کنید. برای باز شدن سریع این پنجره  می توانید از کلید های ترکیبی WinKey + R استفاده کنید و سپس mstsc را تایپ کنید و بر روی OK کلیک کنید.

با انجام هر کدام از روش های بالا، پنجره Remote Desktop Connection باز خواهد شد که لازم است بر روی گزینه Show Options کلیک کنید. در این صفحه می توانید در قسمت Computer، آی پی سرور و در قسمت User Name، نام کاربری را تایپ کنید. پس از انجام این عملیات، به سربرگ Display بروید. از قسمت Display configuration می توانید اندازه پنجره Remote را با توجه به سایز صفحه نمایش انتخاب کنید.

قسمت Colors هم برای انتخاب کیفیت رنگ می باشد که معمولا کیفیت رنگ را در کمترین حالت قرار خواهند داد تا سرعت اتصال به سرور بالاتر رود. در ادامه راه اندازی سرور مجازی، پس از اعمال این تغییرات در این صفحه لازم است بر روی گزینه‌ی Connect کلیک کنید. در صفحه بعدی که بر روی نمایشگر ظاهر می شود، لازم است پسورد را وارد کنید. پش از چند لحظه انتظار، محیط ویندوز برای شما باز خواهد شد.

خدمات مربوط به راه اندازی سرور مجازی در تبریز

راه اندازی سرور مجازی نیاز به تخصص خاص در این حوزه نیاز دارد تا بتواند به خوبی نصب شود. سرزمین تعمیر با متخصصانش در این حوزه، می توانند به خوبی سرور مجازی را برای شما راه اندازی کنند و تنظیمات مربوطه را با توجه به نوع فعالیت شما اعمال کنند. سرزمین تعمیر با ارائه خدمات به مشتریان شهر تهران، سعی دارد در کمترین زمان ممکن، انواع سرورهای مجازی و همچنین سایر خدمات مربوطه در این حوزه را اعمال نماید.

سرزمین تعمیرات سعی دارد با ارائه بهترین خدمات و البته تعرفه هایی منصفانه کارهای شما را در حوزه های مربوط به شبکه های کامپیوتری، راه اندازی سرور مجازی در تبریز ، پشتیبانی از شبکه ها، نصب ویندوز سرور، پشتیبانی بک آب، تعمیرات لپ تاپ و … انجام دهد تا مشریان خود را راضی نگه دارد.