راه اندازی و پشتیبانی DNS در تبریز

راه اندازی و پشتیبانی DNS در تبریز

راه اندازی و پشتیبانی DNS در تبریز  – DNS یا همان نام دامین سیستم، پروتکلی است که در شبکه های کامپیوتری و اینترنت شناخته شده است. کار DNS تغییر نام دامنه به IP می باشد که وظیفه آن برقراری ارتباط با سایر دامین های IP و سایر کاربران می باشد. در اینجا می خواهیم DNS و همچنین چگونگی راه اندازی و پشتیبانی DNS را توضیح دهیم تا شما بتوانید به سادگی DNS را نصب کنید. همچنین می توانید با انجام تغییرات DNS در سایر سیستم عامل ها مانند ویندوز، لینوکس و … آشنا شوید.

04133324091
09050527732

DNS چیست؟ DNS سرور چیست؟

قبل از راه اندازی و پشتیبانی DNS در تبریز لازم است بدانیم که DNS چیست. DNS مخفف عبارت Domain Name System به معنی نام دامین سیستم می باشد. دامین چیست؟ دامین به نام وب سایت اشاره دارد که اسمی یکتاست. DNS شبکه به سیستمی گفته می شود که این اتصال را برقرار خواهد کرد. DNS Server به دیتا بیس بزرگی گفته می شود که شامل تعدادی از دامین ها و IP هاست.

DNS در بسیاری از سازمان ها و شرکت ها وجود دارد که می توانند با هم در ارتباط باشند. تنها کافی است نام دامنه شما در DNS  سرور اضافه شود، پس از 48 ساعت می تواند با سایر DNS  ها در سراسر جهان در ارتباط باشد.  به زبانی ساده تر می توان گفت که DNS وظیفه اتصال نام دامنه به IP را برعهده دارد. از این رو می توانید به جای IP، آدرس نام دامنه را تایپ کنید.

می توان گفت که دامنه یا نام دامنه برچسبی است که به آدرس IP خاصی از سرور اتصال یافته که در آن وب سایتی میزبانی می شود. گاهی شاید دامنه با URL اشتباه گرفته شود، ولی این دو با هم فرق دارند. عکس زیر به وضوح این تفاوت را مشخص خواهد کرد. هر دامنه خود از دو قسمت تشکیل شده. قسمت اول نام دامنه و دومی پسوند یا TLD. پسوند های دامنه مانند .COM, .NET, .ORG, .INFO, .US هستند که هر کدام در حوزه های متفاوتی کاربرد دارند.

DNS سرور چیست؟

DNS سرور چیست؟

خدمات راه اندازی و پشتیبانی DNS در تبریز

اگر فکر می کنید برای سازمان و شرکت خود به راه اندازی و پشتیبانی DNS نیاز دارید، می توانید به سادگی به متخصصان سرزمین تعمیر اعتماد کنید. کارشناسان سرزمین تعمیر با ارائه مشاوره و راه کارهای خلاقانه و نوآورانه خود، می توانند بهترین DNS را راه اندازی و نصب کنند. این خدمات علاوه بر نصب و راه اندازی، شامل انجام تغییرات و تنظیمات پس از نصب و همچنین پشتیبانی DNS خواهد بود.

سرزمین تعمیر با کمترین تعرفه و در کمترین زمان ممکن، خدمات نصب، راه اندازی و پشتیبانی DNS در تبریز و شبکه های دیگر را ارائه خواهد داد. سرزمین تعمیرات با ارائه خدمات به تمامی نقاط تهران، سعی دارد تا مدیران سازمان ها و شرکت ها را در راستای مدیریتی بهتر و عالی تر کمک کند.

مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

ما قادر به حل هرگونه مشكل هستيم.
مشاوران ما چشم انداز جديدی را از تكنولوژی پيش روي شما خواهند گذاشت.
سرعت، دقت و مشاوره ٢٤ ساعته هديه ما به شماست.

چرا راه اندازی و پشتیبانی DNS در تبریز

اعزام کارشناس مجرب

اعزام کارشناس مجرب

به منظور ارائه بهترين خدمات به شما عزيزان، مجرب ترين كارشناسان و تكنسين ها در اين مجموعه گرد هم آمده اند تا انتظارات شما را برآورده سازند.

پشتیبانی طولانی مدت

پشتیبانی طولانی مدت

تعهد و پشتيبانی همه جانبه و بدون محدوديت زمانی يكی ديگر از الزامات اين مجموعه جهت سرويس دهی به شما عزيزان است.

گارانتی قطعات

به منظور جلب اطمينان مشتريان، بديهی است كه تمامی قطعات دارای گارانتی و ضمانت نامه می باشند.

سرعت انجام کار

سرعت انجام کار

تجربه كارشناسان و تكنسين های اين مجموعه روند بررسی و تعمير را تسريع كرده تا مشكلات در اسرع وقت حل گردند.

پیش نیازهایی برای نصب، راه اندازی و پشتیبانی DNS بر روی ویندوز سرور

قبل از اینکه بر روی سرور خود بخواهیم DSN را نصب و راه اندازی کنیم، لازم است موارد زیر را چک کنیم. یکی از این موارد که باید چک شود، آدرس Static IP است. حتما از داشتن آدرس Static IP قبل از نصب مطمئن شوید. گزینه دوم چک کردن بروز رسانی های مایکروسافت است. حتما قبل از نصب نسخه های بروز شده مایکروسافت را نصب کنید. سومین گزینه این است که حتما اکانت admin باید رمز عبور قوی داشته باشد.

راه اندازی و پشتیبانی DNS در ویندوز سرور ۲۰۱۶ به دو روش امکان پذیر است. روش اول توسط دستورات پاورشل (PowerShell) صورت می گیرد و دیگری از طریق GUI. در ادامه متن با نحوه نصب و راه اندازی DSN سرور آشنا خواهیم شد.

راه اندازی و پشتیبانی DNS

راه اندازی و پشتیبانی DNS

مراحل نصب DSN

برای راه اندازی و پشتیبانی DNS ابتدا لازم است که کنسول server manager را باز کنید و پس از آن بر روی Add roles and features کلیک کنید. در این مرحله با نمایش صفحه، لازم است پیش نیازها را مطالعه کنید و بر روی گزینه Next کلیک کنید. در این مرحله لازم است Role-based or feature-based installation را انتخاب کنید و بر روی Next کلیک کنید. پس از آن لازم است که سرور مقصد را مشخص کنید و پس از آن بر روی Next کلیک کنید.

پس از طی این مراحل در راه اندازی و پشتیبانی DNS، در صفحه پیش رو لازم است role سرور DNS را از لیست پیش رو انتخاب کنید. با انتخاب role پنجره ای جدید باز می شود که لازم است بر روی Add features کلیک کنید. در ادامه مراحل نصب لازم است چند بار پشت سر هم و بدون نیاز به تنظیمات خاص و اعمال تغییرات، گزینه Next را کلیک کنید تا پروسه نصب به پایان برسد.

ساخت Forward Lookup Zone

برای ساخت Forward Lookup Zone لازم است ابتدا server manager را باز کنید. در مرحله بعدی بر روی Tools > DNS کلیک کنید. در کنسول DNS manager، DNS server را باز کنید. در ادامه نصب لازم ست روی گزینه Forward Lookup Zones کلیک کنید. در مرحله بعدی لازم است New Zone را انتخاب کنید. در صفحه باز شده تنها لازم است بر روی Next کلیک کنید.

با کلیک بر روی Next، صفحه جدیدی باز می شود که گزینه Primary zone را باید انتخاب کنید. در این مرحله همچنین دقت کنید که لازم است حتما تیک Store the zone in AD حذف شود. پس از آن لازم است نام Zone را مشخص کنید و پس از آن بر روی دکمه Next کلیک کنید. در مرحله بعدی باید گزینه Create a new file with this file name را انتخاب کنید و بر روی گزینه Next کلیک کنید. پس از آن لازم است Do not allow dynamic updates را انتخاب کنید و در نهایت بر روی گزینه Finish کلیک کنید.

اضافه کردن Host Record

در ادامه راه اندازی و پشتیبانی DNS در تبریز لازم روش اضافه کردن Host Record در Forward Lookup Zone را آموزش دهیم. برای اضافه کردن Host Record لازم است مراحل بعدی را یکی پس از دیگری پیگیری کنید. برای اضافه کردن Host Record ابتدا لازم است DNS manager را باز کنید. پس از آن forward lookup zone را مشخص کنید.

در مرحله دوم لازم است روی (New Host (A or AAAA کلیک کنید. در مرحله بعدی لازم است که نام و آدرس IP را مشخص کنید و پس از آن روی Add Host کلیک کنید. پس از طی این مراحل، توانسته اید با موفقیت رکوردی از نوع A در پایگاه داده DNS درست کنید.

اضافه کردن Host Record

اضافه کردن Host Record

تغییر تنظیمات DNS در سیستم عامل ویندوز

برای اعمال تنظیمات DNS در راه اندازی و پشتیبانی DNS برای سیستم عامل ویندوز ابتدا لازم است به Control Panel بروید. پس از آن Network and Internet به دنبال آن Network and Sharing Center را انتخاب کنید و بر روی Change adapter کلیک کنید. در این مرحله لازم است کانکشنی که در آن می خواهید Google Public DNS را تنظیم کنید، انتخاب کنید. (لازم است برای اتصال Ethernet بر روی Local Area Connection>Properties و برای wireless، بر روی Wireless Network Connection>Properties کلیک راست کنید.)

اگر در این مرحله، تایید و یا رمز عبور نمایش داده شده، لازم است رمز عبور و یا تایید درخواست را تکمیل کنید. در مرحله بعدی تنظیمات لازم است گزینه مربوط به Networking را انتخاب کنید. در قسمت This connection uses the following items، دو گزینه نمایش داده می شود، لازم است یکی از گزینه ها را انتخاب کنید و روی Properties کلیک کنید. پس از آن روی گزینه Advanced کلیک کنید و DNS را انتخاب کنید.

اگر در این قسمت، آدرس DNS server IP را مشاهده می کنید، ابتدا آن را روی کاغذ یادداشت کرده و سپس آن را از پنجره حذف کنید و روی دکمه OK کلیک کنید. پس از آن Use the following DNS server addresses را انتخاب کنید. باز هم اگر در این مرحله آدرس IP وجود دارد، آن ها را یادداشت کنید. لازم است به جای این آدرس IP ها، سرورهای Google DNS را جایگزین کنید.

کانکشن انتخاب شده قبلی را مجددا راه اندازی کنید. در ادامه لازم است تنظیمات اعمال شده را تست کنید. برای اتصال به شبکه های دیگر که می خواهید در راه اندازی و پشتیبانی DNS تغییر دهید، لازم است همان مراحل بالا را تکرار کنید.

تغییر تنظیمات DNS در سیستم عامل مک

در ادامه راه اندازی و پشتیبانی DNS می خواهیم با اعمال تنظیمات و تغییرات در سیستم عامل مک اشنا شویم. تغییر تنظیمات DNS سرور در سیستم عامل Mac OS با دنبال کردن مراحل زیر امکان پذیر خواهد شد. ابتدا لازم است Apple پس از آن System Preferences و بعد از آن Network را کلیک کنید. با کلیک بر روی این گزینه، اگر در گوشه سمت چپ پایین پنجره، نماد قفل locked ظاهر شود، لازم است بر روی آیکون کلیک کنید تا تغییرات اعمال شود. و اگر درخواست authenticate‌ نمایش داده شد، لازم است رمز عبور را وارد کنید.

در این مرحله باید کانکشنی را انتخاب کنید که می خواهید Google Public DNS را بر روی آن تنظیم کنید. برای تغییر تنظیمات اترنت می توانید گزینه Built-In Ethernet را انتخاب کنید و روی Advanced کلیک کنید. برای تغییر اتصال wireless، لازم است ابتدا گزینه Airport را انتخاب کنید و سپس بر روی گزینه Advanced کلیک کنید.

پس از انجام مراحل فوق، باید DNS را انتخاب کنید و بر روی + کلیک کنید. با کلیک بر روی +، آدرس های لیست شده تا بتوانید یکی از آن ها را اضافه و یا جایگزین کنید.  در ادامه لازم است بر روی گزینه Apply> OK  کلیک کنید. در ادامه باید درست بودن تنظیمات را حتما تست کنید. همین مراحل بالا را می توانید برای اتصال سایر شبکه هایی که می خواهید تغییر دهید، انجام دهید.

تنظیمات DNS در سیستم عامل لینوکس

برای انجام تنظیمات DNS در سیستم عامل لینوکس لازم است ابتدا به قسمت سیستم رفته، پس از آن Preferences و پس از آن بر روی Network Connections کلیک کنید. در این مرحله باید کانکشنی را انتخاب کنید که می خواهید Google Public DNS را بر روی آن تنظیم کنید. برای تغییر تنظیمات اترنت در سیستم عامل لینوکس می توانید گزینه Wired را انتخاب کنید و interface را انتخاب کنید. برای تغییر اتصال wireless، لازم است ابتدا گزینه wireless را انتخاب کنید و سپس شبکه wireless مورد نظر خود را انتخاب کنید.

تنظیمات DNS در سیستم عامل لینوکس

تنظیمات DNS در سیستم عامل لینوکس

در ادامه اعمال تنظیمات DNS باید روی دکمه Edit کلیک کنید. پس از آن صفحه ای ظاهر می شود که باید یکی از گزینه های IPv4 Settings و یا IPv6 Settings را انتخاب کنید. اگر روش Automatic را انتخاب کرده اید، در این مرحله لازم است با باز کردن dropdown، گزینه Automatic (DHCP) addresses only را انتخاب کنید. اما اگر روش دیگری را انتخاب کرده اید، در این مرحله هیچ تغییری را اعمال نکنید.

در قسمت DNS server، لازم است که آدرس‌های IP را وارد کنید. برای ذخیره سازی تغییرات اعمال شده، لازم است بر روی گزینه Apply کلیک کنید. اگر در این مرحله رمز عبور نمایش داده شد، لازم است رمز عبور را وارد کنید. در مرحله آخر، همانند دیگر سیستم عامل ها، لازم است تنظیمات جدید را تست کنید. اگر می خواهید تنظیمات شبکه های دیگر را در راه اندازی و پشتیبانی DNS تغییر دهید مراحل بالا را دوباره انجام دهید.