راه اندازی و پشتیبانی DHCP در تبریز

راه اندازی و پشتیبانی DHCP در تبریز

راه اندازی و پشتیبانی DHCP در تبریز – پروتکل DHCP که مخفف عبارت Dynamic Host Configuration Protocol است، یکی از پروتکل های شبکه است که با فعال کردن سرور، به طور خودکار به کلاینت ها یا مشتری های شبکه آی پی اختصاص می دهد. در ادامه متن سعی خواهیم کرد راه اندازی و پشتیبانی DHCP و همچنین ویژگی ها و مزایای آن را به طور کامل آموزش دهیم.

04133324091
09050527732

DHCP چیست ؟

پروتکل DHCP مخفف عبارت Dynamic Host Configuration Protocol است. DHCP یکی از پروتکل های پیکربندی است که وظیفه اش اختصاص دادن آدرس IP به هر یک از دستگاه های موجود در شبکه است. همان طور که می دانید، هر دستگاه شبکه یا یک کلاینت برای اتصال به اینترنت به آدرس IP اختصاصی نیاز دارد. آدرس IP از طریق روتری با سرویس DHCP به سیستم های شبکه اختصاص داده می شود.

حال سوال این است که در حوزه راه اندازی و پشتیبانی DHCP، کلاینت یا مشتری چیست؟ کلاینت ها دستگاه هایی هستند که به اینترنت وصل می شوند و با سرور ارتباط برقرار می کنند. از جمله کلاینت ها در شبکه می توان به تلفن ها، کامپیوترها، پرینترها، سرورهای داخل شبکه و … اشاره کرد. در شبکه های خیلی بزرگ به سرور اختصاصی تنها برای آدرس IP نیاز هست. در این موارد DHCP به جاری روتر، بر روی سرور اجرا می شود.

DHCP چیست ؟

DHCP چیست ؟

طول عمر IP ها در شبکه محدود است و می تواند IP هر کلاینت تغییر کند. اگر قبل از اینکه مدت زمان اختصاص دادن آی پی به کلاینت به اتمام برسد، کلاینت یا مشتری به شبکه باز گردد و در شبکه بماند، آی پی تغییر نخواهد کرد. اما در غیر این صورت DHCP آدرس آی پی جدیدی را به این عضو شبکه اختصاص خواهد داد. البته ناگفته نماند که هر دستگاه می تواند درخواست تجدید IP کند. با ایجاد تنظیمات شبکه بر روی کامپیوتر یاWifi  روی تلفن همراه، IP آدرس جدید اختصاص داده خواهد شد.

راه اندازی و پشتیبانی DHCP در تبریز

تداخل IP ها در شبکه

در حوزه راه اندازی و پشتیبانی DHCP، با ورود هر دستگاه به شبکه، DHCP یک آی پی جدید را به آن اختصاص می دهد تا از تداخل آی پی ها جلوگیری شود. عدم حضور DHCP در شبکه موجب تداخل آی پی ها خواهد شد. تداخل IP ها موجب می شود تا دستگاه نتواند به خوبی و با سرعت بالا به اینترنت متصل شود. شاید در شبکه های کوچک و محلی مدیر شبکه بتواند به صورت دستی آی پی ها را به دستگاه ها اختصاص دهد (که البته کاری دشوار است)، اما این کار در شبکه های بزرگ تقریبا غیر ممکن است.

درست است که DHCP مسئول اختصاص دادن آی پی های شبکه است، اما گاهی خود نیز موجب ایجاد تداخل در شبکه خواهد شد. این تداخل از وجود خطا در DHCP به وجود خواهد آمد. البته این پروتکل خود به سادگی می تواند در حین انجام کار، این مشکل و خطا را بر طرف کند. اگر با این مشکل رو به رو شدید، ابتدا لازم است آن را نادیده بگیرد، اما اگر باز مشکل رفع نشد لازم است روتر را ریستارت کنید تا مشکل به کلی رفع شود.

راه اندازی و پشتیبانی DHCP در تبریز

مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

ما قادر به حل هرگونه مشكل هستيم.
مشاوران ما چشم انداز جديدی را از تكنولوژی پيش روي شما خواهند گذاشت.
سرعت، دقت و مشاوره ٢٤ ساعته هديه ما به شماست.

چرا راه اندازی و پشتیبانی DHCP در تبریز

اعزام کارشناس مجرب

اعزام کارشناس مجرب

به منظور ارائه بهترين خدمات به شما عزيزان، مجرب ترين كارشناسان و تكنسين ها در اين مجموعه گرد هم آمده اند تا انتظارات شما را برآورده سازند.

پشتیبانی طولانی مدت

پشتیبانی طولانی مدت

تعهد و پشتيبانی همه جانبه و بدون محدوديت زمانی يكی ديگر از الزامات اين مجموعه جهت سرويس دهی به شما عزيزان است.

گارانتی قطعات

به منظور جلب اطمينان مشتريان، بديهی است كه تمامی قطعات دارای گارانتی و ضمانت نامه می باشند.

سرعت انجام کار

سرعت انجام کار

تجربه كارشناسان و تكنسين های اين مجموعه روند بررسی و تعمير را تسريع كرده تا مشكلات در اسرع وقت حل گردند.

ویژگی های نصب DHCP در تبریز

در قسمت های قبلی، شاید با برخی از ویژگی های DHCP آشنا شده اید. در اینجا می خواهیم مهمترین ویژگی های راه اندازی و پشتیبانی DHCP را نام ببریم. از جمله مهمترین این ویژگی ها می توان به جلوگیری از Conflict، سرعت بخشیدن به کار ها، مدیریت متمرکز و … اشاره کرد. همان طور که بالا به آن اشاره کردیم، از مهمترین ویژگی های نصب DHCP می توان به جلوگیری از تداخل آی پی ها اشاره کرد. نصب DHCP مانع از وجود دو آدرس IP یکسان در شبکه خواهد شد. با نصب DHCP مطمئن شوید که چنین اتفاقی در شبکه نخواهد افتاد مگر اینکه با خطا روبر رو شود.

سرعت بخشیدن به کار ها از دیگر ویژگی های راه اندازی و پشتیبانی DHCP است. در شبکه های بزرگی که DHCP ندارند، اگر مدیران شبکه بخواهند آدرس DNS Server را تغییر دهند، لازم است آدرس DNS تک تک سیستم ها را به صورت دستی تغییر دهند. این کار بسیار مشکل و زمان بر خواهد بود. وجود DHCP Server در شبکه، موجب سهولت در کار مدیران می شود. تنها با وارد کردن آدرس DNS که می خواهید تغییر دهید، این کار به صورت اتوماتیک انجام خواهد شد.

با نصب DHCP، انجام کار مدیریتی نیز بسیار ساده تر خواهد شد. بری تغییر یک آی پی، دیگر لازم نیست زمان زیادی را برای تغییر تک تک IP ها صرف کنید. کافی از طریق DHCP به صورت متمرکز، شبکه را مدیریت کنید و تغییرات آی پی ها را انجام دهید. در برخی از شبکه ها هم، نصب و راه اندازی DHCP لازم و ضروری است. اگر شما از یک ISP اینترنت دریافت می کنید، حضور DHCP اجباری است، زیرا مدیر نمی تواند برای آدرس دهی به منزل شما مراجعه کند. در این موارد تمامی کارها از طریق DHCP سرور انجام خواهد شد.

ویژگی های نصب DHCP در تبریز

ویژگی های نصب DHCP در تبریز

 

مزایا و معایب راه اندازی و پشتیبانی DHCP در تبریز

راه اندازی و پشتیبانی DHCP در تبریز امکانات خوبی را برای شبکه فراهم خواهد کرد که تا اینجای بحث به برخی از آن ها اشاره کردیم در ادامه به برخی دیگر از ویژگی ها و مزایا و همچنین معایب راه اندازی DHCP اشاره خواهیم کرد. برای مکان هایی که کاربران آن افراد ثابتی نیستند، نصب و راه اندازی و پشتیبانی DHCP با توجه به اینکه آدرسی دهی به صورت خودکار و سریع انجام می شود، بسیار مناسب و کاربردی است. در صورت نیاز به تغییر در سیستم آدرس دهی، این تغییرات به سادگی اعمال خواهند شد.

از دیگر ویژگی ها علاوه بر اختصاص یک IP آدرس و تمدید دوباره IP می توان به آپدیت پارامترهای مربوط به DHCP Client و تنظیمات Scope، رزرو IP آدرس های خاص برای دستگاه های که باید آی پی مشخصی داشته باشند، Exclude کردن یک رنج مشخص از IP آدرس ها، ارائه خدمات به بسیاری از subnet ها، ارائه آدرس Multicast برای کلاینت ها و … اشاره کرد.

البته نا گفته نماند که سرویس DHCP نیاز به نگه داری دارد. همچنین می توان گفت که راه اندازی نیاز به یک DHCP Server دارد، که در بعضی مواقع لازم است به صورت جداگانه تهیه شود.

روند کار DHCP Server

زمانی که که یک کلاینت یا مشتری از روتر در خواست آدرس IP جدید می کند، روتر یک آدرس IP قابل قبول و در دسترس را در اختیار دستگاه قرار می دهد. روتر سعی می کند آدرس IP یکتا باشد تا از تداخل آی پی ها جلوگیری شود. از این رو دستگاه می تواند از آی پی جدید برای برقراری ارتباط در شبکه استفاده کند.

دستگاه هایی که در شبکه ای با قابلیت DHCP Server قرار دارند، ابتدا درخواست خود را برای سرور ارسال می کنند که به این فرآیند DHCPDISCOVER می گویند. با ارسال DHCPDISCOVER به سرور، آپی آدرس قابل قبولی توسط سرور برای دستگاه پینهاد می شود. از طریق DHCPOFFER آدرس آی پی به کلاینت پیشنهاد خواهد شد.

راه اندازی و پشتیبانی DHCP در تبریز  – پس از پیشنهاد آدرس آی پی، نیاز به تایید توسط DHCP است. دستگاه آی پی پیشنهاد شده را با استفاده DHCPREQUEST به DHCP می فرستد. DHCP پس از تایید، یک ACK برای تایدیه می فرستد و مشخص می کند که دستگاه آدرس IP مشخصی دارد و آن را برای استفاده به دستگاه یا کلاینت ارسال خواهد کرد. اگر هم که سرور تشخیص دهد که دستگاه به آدرس آی پی نیازی ندارد، به جای ACK، یک NACK ر ارسال خواهد کرد.

پیش نیاز نصب DHCP در ویندوز سرور 2016

برای اینکه بتوانید DHCP را در ویندوز 2016 نصب کنید لازم است موارد زیر را ابتدا بررسی کنید. اولین گزینه پیش نیاز نصب این است که یوزر شما Administrator داشته باشد. گزینه بعدی این است که آخرین ورژن های ویندوز سرور باید نصب و بروز رسانی شوند. در هنگام نصب دقت داشته باشید که باید فایروال های سرور غیر فعال باشند. در پایان می توان گفت که ویندوز سرور باید IP استاتیک داشته باشد. در ادامه با چگونگی راه اندازی و پشتیبانی DHCP آشنا خوهیم شد.

راه اندازی و پشتیبانی DHCP در ویندوز سرور 2016

در اینجا می خواهیم طریقه نصب و راه اندازی DHCP Server 2016 را آموزش دهید. در نسخه 2016 نسبت به 2012 دو سه ویژگی جزیی اضافه شده است. برای نصب راه اندازی و پشتیبانی DHCP لازم است ابتدا کنسول Server Manager را اجرا کنید و سپس بر روی گزینه Add Roles and Features کلیک کنید. با باز شدن صفحه بعدی، لازم است گزینه Role-Based or Feature-based installation را انتخاب کنید و بر روی گزینه Next کلیک کنید. در صفحه بعدی لازم است سروری را که می خواهید  DHCP را بر روی آن نصب کنید، در لیست پیش رو انتخاب کنید و بر روی گزینه Next کلیک کنید.

پس از انجام مراحل بالا، صفحه ای نمایش داده می شود که لازم است DHCP Server را انتخاب کنید و مراحل نصب را ادامه دهید. صفحه بعدی با نام Select features نمایش داده می شود. در این صفحه می توانید فیچرهایی را که نیاز دارید نصب کنید و پس از آن بر روی گزینه Next کلیک کنید. در صفحه بعدی، توضیحاتی در مورد DHCP نمایش داده می شود. از مهمترین نکات در این صفحه می توان به تعیین آی پی به صورت دستی Static و همچنین توجه به subnet و Scope قبل از راه اندازی DHCP اشاره کرد. در این صفحه هیچ تغییراتی لازم نیست و تنها کافی است بر روی گزینه Next کلیک کنید.

Confirm installation Selections صفحه بعدی است که مربوط به فرایند نصب DHCP بر روی سرور است. در این مرحله لازم است روی Install کلیک کنید. در ظرف چند ثانیه عملیات نصب به اتمام می رسد. پس از آن مرحله لازم است بر روی دکمه Close کلیک کنید.

راه اندازی و پشتیبانی DHCP در ویندوز سرور 2016

راه اندازی و پشتیبانی DHCP در ویندوز سرور 2016

 

تکمیل مراحل نصب DHCP

برای تکمیل مراحل نصب، راه اندازی و پشتیبانی DHCP  لازم است روی گزینه Complete DHCP Configuration کلیک کنید. در این صفحه روی Commit کلیک کنید تا مراحل نصب به اتمام برسد. در صفحه Summary، برای اعمال شدن Security Group، باید سرویس DHCP Server را در این سرور restart کنیم.

این کار به دو روش امکان پذیر خواهد شد، از طریق Services.msc و خود کنسول DHCP Server. در ادامه روش Services.msc را توضیح خواهیم داد. برای این کار لازم است در سرویس لوکل (Local)Services ، کنسول مدیریتی DHCP Server را باز کنید و پس از آن تنظیمات لازم برای شبکه خود را اعمال کنید.

تکمیل مراحل نصب DHCP

تکمیل مراحل نصب DHCP

 

ارائه خدمات راه اندازی و پشتیبانی DHCP در تبریز توسط سرزمین تعمیر

اگر شبکه های کامپیوتری در سازمان ها و شرکت های بزرگ دارید، قطعا به راه اندازی و پشتیبانی DHCP نیاز خواهید داشت تا بتوانید به خوبی آی پی های شبکه را مدیریت کنید و در سریع ترین زمان ممکن، آی پی ها را تغییر دهید. سرزمین تعمیر در زمینه نصب و پشتیبانی DHCP می تواند بسیار یاری رسان شما باشد و به خوبی مراحل نصب و البته تنظیمات لازم و مناسب برای شبکه کامپیوتری شما را اعمال کند.

سرزمین تعمیر با ارائه خدمات به مشتریان خود، با کمترین تعرفه و در مدت زمانی کم، کارهای مربوط به شبکه و البته پشتیبای از آن را برای شما انجام خواهد داد تا شما همواره شبکه کامپیوتری فعال و خوبی در اختیار داشته باشید.

راه اندازی و پشتیبانی DHCP در تبریز